מה זה פילאטיס?

הפילאטיס הוא אימון גופני דינאמי שמטרתו חיזוק וייצוב השרירים, שיפור בתנועתיות וגמישות ושיפור התפקוד היומיומי של הגוף.

השיטה קרויה על שם ממציאה, ג'וזף פילאטיס, אשר האמין בצורך באיזון הגוף והנפש ובכך שבעיות יציבה ונשימה הן גורם לבעיות בריאות רבות בעידן המודרני. הוא המציא סדרות של תרגילים המשלבים את כל שרירי הגוף, כולל שרירים פנימיים (שרירי יציבה) במטרה לשפר את היציבה, הקואורדינציה, שיווי המשקל, הכוח והגמישות ובנוסף את יכולת הנשימה ותפקוד האיברים פנימיים.

עקרונות הפילאטיס:

ריכוז – Concentration

המחשבה היא שמפעילה את הגוף. המתאמן נדרש להתרכז בביצוע התרגיל על מנת להרגיש, להבין ולייעל את התנועה. כל תרגיל יכול להיות מאוד מורכב ומאתגר כאשר מתרכזים בכל הפרמטרים הנדרשים כדי להגיע לדיוק מירבי.

שליטה – Control

שיטת הפילאטיס במקור נקראה בפי ג'וזף פילאטיס בשם "Contrology"  – שליטה פיזית ומנטלית. השיטה דוגלת בשליטה מלאה של הגוף והמוח. התנועות נעשות במחשבה , ריכוז וכוונה להשיג תנועה מדויקת בכל הגוף בכל רגע (מהקודקוד ועד אצבעות הרגליים). כאשר אנחנו בשליטה מלאה אנחנו מבצעים פעילות שמקטינה את הסיכון לנזקי גוף , תורמת לאיזון גוף ונפש ומאמנת אותנו לחיי היומיום.

דיוק – Precision

עבודה מדויקת משפרת את האפקטיביות של כל תרגיל. לכל תנועה יש מטרה וכאשר עובדים בצורה לא מדויקת מחטיאים את מטרת התרגיל. עדיף לבצע תרגיל באופן מדויק פעם אחת מאשר לבצע תרגיל לא מדויק מספר פעמים.

נשימה – Breath

בשיטת פילאטיס הנשימה הינה מרכיב בלתי נפרד מהתרגול. הנשימה מאפשרת זרימה ושליטה בתנועה וביצוע תנועות קשות ומסובכות ביתר קלות. פילאטיס אמר כי אם אין ביכולתך לבצע תרגיל מסוים מוטב פשוט לנשום נכון.

קצב וזרימה – Rhythm &Flow

איכות התנועה והזרימה שלה בעיני פילאטיס חשובה יותר ממהירותה. התנועה צריכה להיות רציפה וארוכה כמחול. מתקיימת זרימה בין תרגיל ותרגיל והן בתוך התרגיל עצמו ובכך שיעור הופף ליחידה מתמשכת עם קצב אחיד ודינאמיות.

תנועתיות – Whole body movement

הפעלת כל מערכות הגוף על מנת ליצור הרמוניה תנועתית. שרירים, מפרקים, מערכות פנימיות, שרירי יציבה ורצפת האגן, נשימה לשם הזרמת הדם, ריכוז לשם הפעלת המוח והעצבים – כל הגוף נתרם למשימת ביצוע התרגיל ובכך הגוף הופך ליחידה אחת המזינה ומשקמת עצמה.

מרכז – Powerhouse

"Powerhouse" או "בית הכוח" זהו השם אותו נתן פילאטיס למרכז הגוף (בין הצלעות לאגן). זוהי קבוצה גדולה של שרירים פנימיים אשר אין אנו מפעילים במודע במהלך היומיום. תרגילי הפילאטיס שמים דגש על שרירים אלו על מנת לייצר בסיס חזק לגוף כולו ולמנוע פציעות וכאבים כרוניים בגב התחתון ובשאר חלקי הגוף.

דילוג לתוכן